Budownictwo

Ozdoba dla Twojej elewacji – wykorzystanie profili elewacyjnych

By 4 marca 2019 No Comments

Gdy dostajemy w spadku stary dom po swoich dziadkach, z pewnością jest w nim wiele rzeczy, które nas fascynują i się nam podobają – nie chcielibyśmy ich zmieniać na potrzeby swoje własne i domowników. Jest pewnie jednak równie wiele rzeczy, które pragnęlibyśmy zmienić, choćby po to, by taki dom wyglądał na nowoczesny i pasował do naszego gustu. Czasami udaje nam się odziedziczyć lub kupić z drugiej ręki dom, który ma jakieś fascynujące cechy – na przykład ładny strop, który chciałoby się wyeksponować lub wysokie, monumentalne okna, których nie chcemy wymieniać na te klasycznych rozmiarów. Do takich domów starszego typu wspaniale pasuje styl klasyczny w ich dekorowaniu. Według tego stylu dekoruje się zarówno wnętrze budynku jak i jego elewację. Należy zadbać o to, by rodzaj zdobień, na jakie się decydujemy, pasował do ogólnej stylistyki domu.

Zazwyczaj do domów starszego typu wspaniale pasują skromne, delikatne profile elewacyjne. Wykonuje się je na przykład z gipsu lub innego trwałego materiału, specjalnie wzmocnionego i przystosowanego do używania w naszej strefie klimatycznej. Takie profile to po prostu ozdobne listwy z gipsu lub innego materiału, które przymocowuje się do elewacji domu w pobliżu jej różnych krawędzi. Mogą to być zupełnie proste w formie listwy, na przykład wklęsłe lub wypukłe. Ich kolor, który nieco odbiega od koloru reszty elewacji, bardzo ładnie podkreśla styl naszego domu i to, że w ogóle zamontowano tak profile elewacyjne. Jeśli lubimy zaszaleć przy zdobieniach, możemy sobie pozwolić na takie profile, które mają różne zdobienia w postaci listków czy innych motywów, głównie roślinnych. Dzięki temu nadamy swojemu domowi nieco starodawnego, barokowego charakteru. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na takie ozdobne elewacje, by mieć choć namiastkę pałacu, o którym marzyli od zawsze, i to za niewielkie pieniądze. Rzeczywiście, dom ozdobiony w ten sposób wygląda jak niewielki pałacyk lub dworek szlachecki.

Są też specjalne profile podparapetowe, które umieszcza się pod parapetami – również ozdobnymi – na zewnątrz budynku. Zwykle są one grubsze niż te elewacyjne i nieco bardziej zdobne, by nie zlewały się z ciężkim parapetem, ale nieco przewyższały go formą. Takie profile wspaniale podkreślają szczególnie wielkie, wysokie okna i fantastycznie prezentują się w domach, w których zadbano również o budowę niewielkich, romantycznych balkoników – w towarzystwie balkonów takie okiennice ozdobione od spodu wyglądają wręcz fantastycznie! Jeśli chcemy sobie zafundować ciekawe ozdoby swojego domu, udajmy się do firmy, która zajmuje się produkcją elementów dekoracyjnych do elewacji. Znajdziemy tam szeroki wybór różnych profili, które możemy zamówić pod wymiar swoich okien czy innych elementów, które pragniemy ozdobić. Szczególnie dobrze takie profile prezentują się wokół okien, stropów i wokół drzwi. Najczęściej zdobi się w ten sposób domy o nietypowej architekturze, te z poddaszami i pięknymi stromymi dachami, których urok jest wtedy podkreślany.

renowacjadomow.com