Dom

W jaki sposób zabrać się do mycia okien?

By 18 lutego 2018 No Comments

Okres na kilka tygodni przed świętami to dla nas moment na to, by zabrać się za przedświąteczne porządki. To dobry pretekst, by w końcu zmobilizować się i posprzątać w swoim domu również te powierzchnie, które przy codziennych porządkach pomijamy, ponieważ brudzą się rzadziej i nieco mniej intensywnie. Mycie okien to dla wielu pań domu prawdziwe przekleństwo. Łatwiej jest, gdy mamy nowe, zadbane okna, w dodatku w niewielkiej liczbie. Nieco trudniej mają te osoby, które wciąż mają stare, podwójne szyby, wysokie okiennice i bardzo dużo szklanych powierzchni w domu. Wiele domów budowanych jest w ten sposób, by wpuszczać jak najwięcej światła słonecznego domu poprzez wysokie i liczne okna. To dobry pomysł na oszczędzanie energii w domu – zimą dzięki temu światło słoneczne choć minimalnie nagrzewa nasze mieszkanie, a wpadając przez dużą powierzchnię okien pozwala do maksimum wykorzystać światło dzienne i opóźnić włączanie świateł. Przy brudnych szybach niestety plan ten się nie powiedzie – zabrudzona szyba zatrzymuje kilkadziesiąt procent promieni słonecznych, co oznacza, że równie dobre moglibyśmy postawić tam murowaną ścianę – przynajmniej zaoszczędzilibyśmy sobie trudu mycia jej co kilka miesięcy. Warto więc przynajmniej co trzy miesiące umyć dokładnie okna w całym domu – jeśli się dobrze do tego zabierzemy, nie będzie to wcale takie trudne.

Najlepszy sposób na umycie okien to wyrzucenie wszelkich środków czyszczących. Wystarczy szklanka octu wymieszana z litrem ciepłej wody – taką miksturą możemy bardzo dokładnie umyć brudne okna i nie pozostawimy na nich żadnych smug! Niestety, sklepowe środki do mycia okien zazwyczaj te smugi pozostawiają i nie nadają się na pierwszą linię ataku przeciwko zakurzonym oknom. Najlepszy sposób na umycie okien to dokładne spryskanie ich roztworem wody z octem, następnie wytarcie specjalnym ściągaczem do wody – który zaoszczędzi nam energii i sprawi, że zużyjemy mniej szmatek do osuszania szyb. Następnie wystarczy wytrzeć suchą bawełnianą szmatką okna do sucha, a na koniec delikatnie wypolerować okna z obu stron specjalną szmatką do polerowania.

Mycie przeszkleń w domu – na przykład szklanych gablot czy szyb w drzwiach powinno się wykonywać po prostu za pomocą płynu do mycia szyb i ręczników papierowych. Takie przeszklenia mają na sobie nieco inny rodzaj zabrudzeń, toteż można je śmiało potraktować płynem do szyb i na końcu po wytarciu do sucha ręcznikiem papierowym, wypolerować tylko na błysk miękką szmatką. Jeśli już znajdziemy najlepszą dla siebie metodę na mycie szyb, wówczas będzie nam łatwiej podejmować się tego zadania nawet więcej niż dwa razy do roku. Czyste szyby dają naprawdę wspaniały efekt w domu i przyjemnie jest przez nie podziwiać świat. Dobrze jest zatem pogodzić się z koniecznością ich mycia, ale robić to mądrze – z wykorzystaniem sprawdzonych, skutecznych metod i bez siłowania się z każdą szybą aż opadnie się z sił – jest to zupełnie bezcelowe, gdyż świat zna o wiele lepsze metody ich mycia niż długotrwałe, męczące pucowanie.

płatki mydlane do prania