Dom

Jak dbać o felgi

By 18 lutego 2018 No Comments

Felgi to podstawowy element wyposażenia samochodu. Wraz z oponami formują koła, które umożliwiają nam poruszanie się. Dlatego o felgi powinniśmy dbać, ale żeby robić to dobrze, trzeba coś o nich wiedzieć. Tak więc zacznijmy od tego jakie mamy dostępne felgi na rynku. Dawniej widywało się głównie felgi stalowe, tak zwane “rondle”. Charakteryzowały się bardzo dobrą wytrzymałością mechaniczną. Nie bez powodu uczestnicy konkursów palenia gumy zakładają do swoich samochodów stalowe felgi, przynajmniej na oś napędową. Chodzi tutaj o to, że taki typ felgi zniesie dużo większe obciążenia, niż felgi aluminiowe. Te drugie są dziś najpopularniejsze. Auta wyposażone są w nie już fabrycznie i rzadko kiedy widzimy nowoczesny samochód na innym typie kół. Nic z resztą dziwnego, aluminiowe felgi są przede wszystkim ładne i dają się łatwo obrabiać, dzięki czemu możemy nadawać kołom rozmaite kształty. W przypadku felg stalowych nie byłoby to możliwe, dlatego zostają one dziś praktycznie już wyparte z rynku.

Idąc dalej, przechodzimy do meritum sprawy, czyli do tego jak dbać o nasze felgi. Skupimy się tutaj na ich aluminiowym odpowiedniku, jako że dziś występują one zdecydowanie najczęściej. Tak więc po pierwsze powinniśmy zmienić styl jazdy. Jeśli jeździmy dużo po mieście, absolutnie nie wchodzi w rachubę wjeżdżanie na krawężniki z rozpędu, albo przycieranie bokiem koła. Aluminium jest metalem wytrzymałym, ale jednocześnie bardzo podatnym na uszkodzenia powierzchni. Choćby jedno otarcie kołem o krawężnik podczas parkowania auta, może dostarczyć głębokich rys. Nie będzie to z pewnością widok przyjemny dla właściciela auta, bo felgi aluminiowe są zasadniczo drogie. Ważna jest również odpowiednia konserwacja felg. Myjąc samochód zwróćmy uwagę na to, by dobrze umyć również koła. Dzięki temu nie będzie zbierał się na nich bród i wilgoć, co zapobiegnie korozji. Jeśli już otarliśmy się kołem o krawężnik, to czym prędzej zabezpieczmy to miejsce. Jeśli nie potrafimy wykonać tego samodzielnie, odwiedźmy warsztat. Takie otarcie spowoduje zerwanie wierzchniej warstwy antykorozyjnej oraz tak zwanego “klaru”. Tylko patrzeć jak na metalu pojawi się rdza, a aluminium niestety słynie z tego, że lubi korozję.

Tak więc wiemy już dość sporo o felgach. Znamy ich rodzaje, wiemy jak je konserwować, oraz co zrobić w razie uszkodzenia. Jeśli będziemy wybierać nowe koła dla naszego auta, warto wziąć wszystkie te aspekty pod uwagę. Ważne by wiedzieć ile pieniędzy chce się wydać, z jakiego materiału mają być wykonane nasze nowe koła, oraz jaka jest różnica pomiędzy felgami. Ostatecznie rzecz ujmując, tutaj nie warto oszczędzać. Jeśli będziemy kupować tanie felgi, długo nam one nie posłużą. Tyczy się to zwłaszcza felg aluminiowych, które są z natury mniej wytrzymałe. Jeśli nie mamy zbyt dużych środków, lepiej zainwestować w porządne felgi stalowe i założyć na nie kołpaki, niż pchać się w aluminiową wersję. W innym przypadku o błędzie przekonamy się bardzo szybko, już po pierwszym spotkaniu z jakimkolwiek krawężnikiem.

Bidony
Next Post