Każde miejsce pracy powinno być dobrze wyposażone. Nie inaczej jest z biurami, które powinny być umeblowane stosownie do spełnianej przez nie funkcji.
Meble biurowe powinny być dobrze dobrane pod względem stylistyki pomieszczenia. Nie mogą się za bardzo odcinać wyglądem, żeby nie sprawiać wrażenia śmieszności. Biuro to w końcu jedna z wizytówek firmy.
Dobre meble są – oprócz swych walorów estetycznych – przede wszystkim funkcjonalne. W biurze zastosowanie znajdą szafki, regały, organizery, umożliwiające magazynowanie i sortowanie wszelkiego rodzaju dokumentów. Ich rozmiar powinien być dopasowany tak, aby nie utrudniać korzystania, a jednocześnie dobrze wykorzystywać dostępną przestrzeń.
Skoro wspomnieliśmy o łatwości korzystania, istotną cechą mebli biurowych jest ergonomia. Niejednokrotnie za biurkiem spędzamy długie godziny, więc powinno być ono dobrze do nas dopasowane. Jest to istotne zwłaszcza podczas pracy na komputerze.
Biurko nie może być zbyt wysokie, ponieważ korzystanie z klawiatury na nim położonej, będzie wymuszać naszą nienaturalną pozycję. Świetnym rozwiązaniem jest biurko z wysuwaną szufladą na mysz i klawiaturę. Pozwala ono zachować wolną przestrzeń na blacie, na którym możemy rozłożyć dokumenty i inne niezbędne, podręczne przedmioty.
Nie mniej ważnym elementem zestawu biurowych mebli jest ergonomiczny fotel. Fotele na kółkach są niezwykle łatwe do przemieszczania, co oszczędza nasze siły. Ważne aby fotel miał dopasowane do naszego wzrostu lub regulowane podłokietniki, które dadzą oparcie naszym łokciom i przedramionom. Podobnie istotna jest regulacja wychyłu i wysokości oparcia, która pozwoli dopasować je do kształtu naszych pleców. Dobre fotele mają uwypukloną część lędźwiową oparcia. Większość foteli biurowych ma regulowane w pionie siedziska, a bardziej zaawansowane modele umożliwiają nastawianie przechyłu.
Jeśli mimo wszystko wysokości siedziska nie da się dopasować do długości naszych nóg, nie wahajmy się zastosować podnóżka. Ten drobny mebel potrafi znacząco poprawić ergonomię.
Listwy dekoracyjne stanowią doskonałe uzupełnienie wystroju wnętrza. Powodują, że wnętrze staje się bardziej eleganckie. Często stosowane są nie tylko w mieszkaniach ale także w restauracjach, hotelach czy salach balowych. Są zarówno elementem dekoracyjnym jak również bywają elementem maskującym. Pozwalają na zakrycie pewnych niedociągnięć powstałych na styku np. ściany i sufitu czy ściany i podłogi. Niedociągnięcia te mogą wynikać zarówno z braku umiejętności wykonawców jak i z problemów wynikających z kształtu ścian (np. w kamienicach, restauracjach czy innych starych budynkach itd.). Obecnie można spotkać listwy przypodłogowe, naścienne, sufitowe jak również specjalne ekskluzywne. Wykonywane są one również z różnych materiałów. Najpopularniejszym i najtańszym jest styropian. Dzięki obecnej technologii możliwa jest produkcja bardzo ładnych list z wyraźnym ornamentem. Często również stosuje się listwy z tworzyw sztucznych czy listwy drewniane.
Listwy przypodłogowe stanowią cokół wykończeniowy każdego rodzaju podłóg. Najczęściej służą do maskowania pęknięć na styku ściany i podłogi oraz do ukrycia wszelkiego rodzaju kabli. Pasują praktycznie do wszystkich stylów architektonicznych, także do tych nowoczesnych.
Listwy naścienne pełnią rolę typowo ozdobną. Umiejętnie dobrane i użyte będą pasować również do różnego typu i stylu wnętrz.
Listwy sufitowe poza oczywistą rolą dekoracyjną często używane są w starych domach i pomieszczeniach gdzie miejsce zetknięcia ściany z sufitem jest często mało estetyczne i nie ma kąta prostego. Umiejętnie dobrana listwa sufitowa zamaskuje te niedociągnięcia estetyczne.
Listwy ekskluzywne są misternie zdobione, często są stylizowane na stare, patynowane i pasują raczej do wnętrz eleganckich, wytwornych lub mających za takie uchodzić. Nadają się zarówno do sal balowych jak i pokojów hotelowych, mieszkalnych czy łazienek. Należy zwracać uwagę z czego są wykonane, aby po pewnym czasie nie okazało się, że zamiast zdobić, szpecą nasze pomieszczenie.