Przydomowe ogrody są zazwyczaj oczkiem w głowie ich właścicieli. I to nie tylko dlatego, że piękny ogród jest powodem do dumy, lecz także z powodu ogromnej przyjemności przebywania pośród zadbanej zieleni. Oczywiście każdy inaczej wyobraża sobie funkcjonalność swojego ogrodu. Dlatego też jedni skupiają się na sadzeniu drzew owocowych i warzyw, a inni skupiają się wyłącznie na roślinach dekoracyjnych. Jednak dla wszystkich istotną częścią ogródka jest architektura ogrodowa. Pojęcie to dotyczy w zasadzie wszystkich pozaroślinnych elementów, lecz przede wszystkim należy tu wymienić: altany, domki narzędziowe, wiaty, pergole, płotki, donice itp. Niektórzy zaliczają do tej grupy elementów ogrodowych także meble ogrodowe. W większości przypadków wymienione wyżej konstrukcje wykonywane są z drewna, lecz do ich tworzenia wykorzystuje się również stal, żeliwo, beton, trzcinę i inne materiały. Wszystkie elementy architektury ogrodowej można dostać w marketach budowlano- ogrodniczych lub zamówić w firmach produkujących te konstrukcje. W tym drugim przypadku można liczyć na wykonanie konstrukcji według indywidualnego projektu. Niezwykle popularne obecnie altany ogrodowe można spotkać już niemal w każdym ogrodzie. Trudno się temu dziwić, gdyż nawet niewielka altanka jest doskonałym miejscem do spędzania wolnego czasu w ogrodzie, do przyjmowania gości, a przy tym jest bardzo stylową ozdobą. Z kolei domki są niezbędne do przetrzymywania w nich narzędzi, mebli ogrodowych czy grilla. Jeśli w domu jest kominek, przydaje się jeszcze inny element architektury ogrodowej, mianowicie drewutnia lub wiata na drewno kominkowe. Osobną grupą są konstrukcje o przeznaczeniu wyłącznie dekoracyjnym czyli kratki, pergole i donice, dzięki którym można wyeksponować poszczególne rośliny i tym samym w wyjątkowy sposób upiększyć ogród. Bardzo szeroki asortyment elementów architektury ogrodowej pozwala na tworzenie ciekawych rozwiązań, dzięki którym każdy ogród może zachwycać na swój jedyny i niepowtarzalny sposób.
Ogród jest ważnym miejscem dla każdego posiadacza działki. Chcąc go w jakiś sposób urządzić, najpierw należy wybrać projekt, plan który będzie realizowany. Musimy zdecydować się na styl, który będzie nam odpowiadał. Zakładanie ogrodów nie jest łatwym zadaniem, należy wszystko dobrze przemyśleć.
Najpierw trzeba przygotować teren, tzn. np. wyrównać go, czy przygotować skarpy pod skalniaki, wszystko to zależy od projektu. Przygotowanie podłoża, to również pozbycie się chwastów, niepożądanych krzewów i pozostałości korzeni.
Należy zadbać o odpowiednią kwasowość ziemi, większość roślin lubi odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Wiele osób zasila glebę nawozami mineralnymi.
Przy wyborze projektu, ważne są koszty, wybieramy taki, który odpowiada naszym zasobom finansowym, musimy wszystko przewidzieć. Jeśli mamy spory kawałek ziemi, spokojnie możemy zaplanować miejsce na relaks, grilla, warzywniak oraz miejsce na plac zabaw dla dzieci. Dobre rozplanowany ogród, spokojnie pomieści wiele potrzebnych zakątków.
Niektóre osoby lubią styl wiejski i taki właśnie wprowadzają do swojego ogrodu. Rosną w nim różne kwiaty np. maki, malwy czy chabry, łubin. Oczywiście nie może zabraknąć grządek z warzywami. Jest tu bardzo kolorowo. Całość dopełniają meble wiklinowe lub drewniane.
Popularnym stylem ogrodu, jest styl ekologiczny. W takim ogrodzie sadzi się np. topole czy brzozy, stosuje się naturalny nawóz. Podlewanie ogranicza się, wykorzystuje się często deszczówkę. Tworząc elementy ozdobne, wykorzystuje się kamień, cegłę czy drewno. Można zakupić rzeźby od lokalnych twórców ludowych. Raczej w tym stylu nie zakłada się typowych ogrodzeń, a raczej sadzi się żywopłot, który chroni glebę przed erozją i wiatrem, filtruje powietrze z zanieczyszczeń, jest dobrym miejscem schronienia dla ptaków. Tak naprawdę ogród nie musi być miejscem eleganckim, wyrafinowanym, tylko do podziwiania. Mamy czuć się w nim dobrze, być blisko natury, korzystać z jej darów, relaksować się. Moda nie jest tu najważniejsza, tylko nasze samopoczucie.