Budownictwo

Wylewka fundamentów pod budowę domu

By 11 października 2016 No Comments

Budując dom należy zacząć od solidnych fundamentów. To właśnie one przenoszą cały budynek i ochraniają dom przed osiadaniem gruntu w sposób nierównomierny.

Sposób usadowienia domu zaplanowany jest w projekcie budynku. Warto zwrócić uwagę na rzeczywiste warunki gruntowe, ponieważ wartości katalogowe nie zawsze odpowiadają stanowi faktycznemu. Pewność dają specjalistyczne badania geotechniczne. Dlatego można stwierdzić, że dobre fundamenty muszą być dopasowane indywidualnie do wymagań panujących na działce. Kolejnym ważnym aspektem jest materiał, z którego owe fundamenty powstaną.

Jednym ze sposobów wykonywania fundamentów jest zalewanie wykopów betonem o klasie B15 lub B20. Czasem wykonuje się także ich zbrojenie z zastosowaniem prętów stalowych. Domy rodzinne jednak rzadko przenoszą duże obciążenia, więc równie rzadko stosuje się tam zbrojenia. Jedynie ich górną część zbroi się tzw. wieńcami. Materiał potrzebny do wykonania takich fundamentów można zamówić w betoniarni, a beton niższej klasy przygotować własnoręcznie. Jedną z niedogodności takiego rozwiązanie jest deskowanie. Przygotowanie jest bardzo czasochłonne oraz materiałochłonne (drewno na deski). Niewątpliwą zaletą takich ścian jest ich wysoka wytrzymałość na ściskanie, można je także dopasować idealnie do potrzeb oszczędzając tym samym na kosztach wykorzystanych materiałów. Monolityczna ściana odznacza się zmniejszoną nasiąkliwością od ściany murowanej. Szczególnie małą nasiąkliwość mają konstrukcje powstałe z betonu wodoszczelnego. Takie rozwiązania wykorzystuje się zazwyczaj w trudnych warunkach terenowych.

Innym sposobem jest wykonanie fundamentów z takich materiałów chociażby jak bloczki betonowe. Ich waga mieści się w granicach 20 – 30 kilogramów. Posiadają właściwości mrozoodporne i są bardzo wytrzymałe na ściskanie. Stopień ich nasiąkliwości jest stosunkowo niewielki i nadają się do stosowania w niemal wszystkich ścianach fundamentowych. Jednak powstałe z nich ściany charakteryzują się mniejszą wytrzymałością na boczne parcie, niż w przypadku monolitu.